Бизнес с фокус върху хората
Бизнес и човешки права: Заедно към по-добро бъдеще!
Кампания цели да информира, вдъхнови и ангажира компаниите да действат отговорно и да интегрират спазването на човешките права в своята дейност.
Знаете ли кои са Вашите основни човешки права?
Човешките права не са просто думи на хартия – те са основата на свободата, равенството и справедливостта за всички нас. Но за да бъдат отстоявани и защитавани, е необходимо участието и ангажираността на всеки един от нас!
Как можеш да помогнеш?
- Опознай своите права и правата на другите.
- Изрази подкрепа за тези, които са лишени от тях.
- Сподели информация и вдъхнови околните да действат.
Познаването на правата ни е първата стъпка към тяхната защита! Затова посветихме първата инфографика от кампанията ни „Бизнес с фокус върху хората” на 30-те основни човешки права, част от Всеобщата декларация за правата на човека на ООН.
Силата на правата: основата на световната справедливост и равенство
С втората инфографика от кампанията ни „Бизнес с фокус върху хората” искаме да Ви запознаем с основните принципи в прилагането на 30-те основни човешки права, гарантирани във Всеобщата декларация за правата на човека на ООН. В свят, изпълнен с предизвикателства, тези принципи остават основата, върху която градим справедливи и хуманни общества.
Нека не забравяме, че:
✅ Правата са универсални – всеки човек по света, независимо от пол, раса, език,националност, възраст или религия, притежава 30 основни човешки права;
✅ Правата са неделими – всички права се прилагат в своята цялост и нито едно от тях не е по-важно или маловажно от останалите;
✅ Правата създават и задължения – нашите свободи вървят ръка за ръка с отговорността да уважаваме правата на другите;
✅ Правата са равни и не допускат дискриминация – всеки има право на равенство пред закона и на защита срещу всяка форма на дискриминация;
✅ Правата на човека са неотменими – няма сила или човек на света, който да може да ти отнеме правата – те са твои по рождение!
Днес, повече от всякога, е важно да познаваме и отстояваме човешките права и да се стремим към по-добър, справедлив и равноправен свят.
Ръководните принципи на ООН за бизнеса и правата на човека се основават на три стълба
През 2011 г. Организацията на обединените нации прие Ръководните принципи за бизнеса и правата на човека. Тези принципи поставят глобален стандарт за отговорен бизнес и поставят основите за защита на правата на човека в корпоративния сектор.
Избрахме да Ви представим именно трите ключови стълба на Ръководните принципи на ООН:
1️⃣ Задължение на държавата да гарантира спазването на правата на човека – правителствата трябва да гарантират, че правата на гражданите се зачитат и защитават чрез законодателство и политика;
2️⃣ Отговорността на бизнеса за зачитане на правата на човека – компаниите носят отговорност да избягват и предотвратяват нарушения на човешките права в своята дейност и във веригата си на доставки;
3️⃣ Достъп до средства за защита и обезщетяване – засегнатите лица трябва да имат достъп до правосъдие и компенсации при нарушения на правата им, както чрез съдебни, така и чрез несъдебни механизми.
Ръководните принципи на ООН отправят едно от най-категоричните послания – човешките права не са просто отговорност на държавите, бизнесът има огромната отговорност да опазва и зачита правата на всички, с които взаимодейства.
Зачитане на човешките права в бизнеса: Практически стъпки
Създаването на етичен бизнес, който зачита човешките права, не е просто отговорност – това е ключът към дългосрочния успех в съвременния свят.
На тази инфографика, бихме искали да Ви представим по достъпен начин основните практически стъпки, които всяка компания следва да предприеме, за да гарантира, че опазването на правата на хората е неин основен приоритет:
1️⃣ Изградете етична организационна култура – Ясни вътрешни правила, в които уважението към човешките права е основна ценност. Обучете служителите и създайте среда на етика, равнопоставеност и подкрепа.
2️⃣ Надлежна проверка (Due Diligence) – Провеждайте редовни проверки на веригата за доставки и партньорите, за да се уверите, че стандартите за човешките права се спазват на всички нива.
3️⃣ Компенсация и корективни действия – създайте ефективни канали за подаване на жалби. В случай на нарушени права, предлагайте справедлива компенсация и предприемайте мерки за възстановяване и предотвратяване на бъдещи проблеми.
Зачитането на човешките права в корпоративната политика е стратегическо решение за устойчив бизнес. Тези три основни практически стъпки ще Ви помогнат да изградите подход, който уважава правата на всеки.
Надлежна проверка
Сигурно сте забелязали, че все по-често използваме термина “надлежна проверка”, или “Due Diligence”. Но какво всъщност се крие зад тази дума като практически стъпки, когато говорим за зачитане на човешките права в бизнеса?
В инфографика 5 разглеждаме процеса на надлежна проверка и го разделяме на шест основни стъпки. Тези стъпки помагат на компаниите да гарантират спазването на човешките права, като минимизират рисковете за служителите, общностите и всички заинтересовани страни.
Надлежна проверка
1️⃣ Oценка за въздействие
2️⃣ Интеграция и предприемане на действия
3️⃣ Проследяване на изпълнението
4️⃣ Комуникация