Проект

Офисът като пространство за сила и вдъхновение

Офисът като пространство за сила и вдъхновение
Използване на методология

Бенчмарк за равенството между половете

Gender Benchmark

Срок:

Януари 2025 – май 2026 г.

Проучване на компаниите и изготвяне на доклад:

Март – август 2025 г.

Обучения:

Ноември 2025 – април 2026 г.

Финално събитие:

Май 2026 г.

Целта на проекта

Проектът „Офисът като пространство за сила и вдъхновение“ има за цел извършването на задълбочен анализ на избрани компании, които развиват дейност с фокус върху равенството между половете и политиките за предотвратяване на насилието, основано на пола. Чрез използване на методологията „Бенчмарк за равенството между половете” (Gender Benchmark) на Световния алианс по бенчмаркинг (World Benchmarking Alliance, WBA) проектът ще оцени позиционирането на българските компании спрямо глобалните стандарти и ще идентифицира пропуски, които могат да бъдат адресирани чрез конкретни мерки и инициативи.

Описание на проекта

Методологията „Бенчмарк за равенството между половете” на Световния алианс по бенчмаркинг анализира напредъка на над 2000 глобални компании и тяхното въздействие върху Целите за устойчиво развитие (SDGs). В проекта „Офисът като пространство за сила и вдъхновение“ тази методология ще бъде приложена за оценка на компании, избрани въз основа на следните критерии:

Компании, подписали „Хартата на многообразието“

Компании, подписали Women Empowerment Principles

100-те най-добри работодатели за 2024 г. според класацията Career Show

Компании, които демонстрират ангажираност към равнопоставеността на работното място и предотвратяване на насилието, основано на пола

Резултатите от анализа ще

Проектът на БФБПЧ ще акцентира и върху значението на ратифицирането на Конвенцията на Международната организация на труда (МОТ) за насилие и тормоз в света на труда като основен стандарт за борба с тези проблеми. Анализът и резултатите ще демонстрират как българските компании могат да играят водеща роля в изграждането на безопасна и приобщаваща работна среда.

Участие на компаниите

Изготвянето на анализа не изисква изричното съгласие на селектираните компании и не е обвързано с пряко участие от тяхна страна, тъй като се базира на публично достъпна информация (официални уебсайтове, публични доклади и други източници). За да гарантираме максимална прозразрачност и добавена стойност, изследваните компании ще бъдат информирани за всяка стъпка и поканени  да се ангажират по различни начини в зависимост от тяхното желание и възможности.

Селектираните компании от България ще бъдат информирани за старта на процеса по изготвяне на анализа на база публично достъпната за тях информация. Ще  им бъде предоставена възможност, при желание да получат повече информация за процеса и методологията на анализа, както и да предоставят допълнителни данни по своя преценка, които биха могли да допринесат за по-пълно и обективно изследване. 

След извършване на първоначалната оценка, екипът на проекта ще отправи покана към изследваните компании за запознаване с резултатите от нея. В последствие ще им бъде изпратен и финалният доклад с обобщаващи данни за позиционирането на българските компаниите спрямо глобалните стандарти за равенство между половете и предотвратяване на насилието, основано на пола. Докладът ще бъде анонимизиран и няма да идентифицира отделните компании. Всички анализирани компании ще бъдат поканени да се включат безплатно и в предвидените обучения по ключови теми, както и в заключителното събитие за представяне на резултатите от проекта.

Етапи на проекта

Селектиране

на 20 български компании


01

Първоначален

анализ


02

Покана

за запознаване с първоначалната оценка

03

Публикуване

на анонимизираните резултати в общодостъпен доклад

04

Провеждане

на обучения по ключови теми

05

Организиране

на заключително събитие

06

Методология

Чрез прилагане на методологията “Бенчмарк за равенството между половете” (Gender Benchmark) на Световния алианс по бенчмаркинг (World Benchmarking Alliance, WBA) проектът ще оцени позиционирането на компаниите спрямо глобалните стандарти и ще идентифицира пропуски, които могат да бъдат адресирани чрез конкретни мерки и инициативи.

Бенчмаркът за равенството между половете оценява напредъка на компаниите в постигането на равенство между половете в контекста на Целите за устойчиво развитие (SDGs), като основни теми и фокус са:

Ролята на жените на лидерски позиции

Разлики в заплащането

Рискове във веригите на доставки

Политики за справяне с насилието, основано на пола

Предоставянето на критерии и показатели за оценка на представянето на компаниите насърчава прозрачността, отчетността и подобряването на корпоративни политики.

Резултати от проекта

„Стъпки към равенството”

Въпросник за самооценка, който ще Ви помогне да определите къде се намира Вашата организация по пътя към равенството между половете

Проектът се осъществява в рамките на програма „Силна“. С финансовата подкрепа на Български фонд за жените и Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения са единствено на автора(ите) и не отразяват непременно тези на БФЖ, ЕС, Генералната дирекция „Правосъдие и потребители“ на Европейската комисия или на ЕК. Нито БФЖ, нито ЕС, нито ЕК и нейните структури могат да бъдат държани отговорни за тях