За проекта
Професионалният ни опит е натрупан от работа в международни и български частни, държавни и граждански организации и обучение в най-елитните университети в Австралия, Англия, Италия, България, както и подкрепата на международната общност в България и региона. Рамката, с която работим, е одобрена от международната общност и включва: Ръководните принципи на ООН за бизнеса и правата на човека, както и международно приетите инструменти за защита на правата на човека.
Подходът ни е колаборативен и иновативен, основан на правата на човека, целящ да покаже положителното влияние на бизнеса върху обществото, но и рисковете от неблагоприятно въздействие върху правата на човека. За гражданското общество, това е подход, който овластява и подпомага хората да бъдат активни участници в промяната на своето бъдеще.
Фокус
Фокусът ни е върху дигитализацията и зеления преход, които се развиват с бърза скорост, целят подобряване качеството на живот на хората, но често самите заинтересовани страни не са включени във вземането на решения, свързани с тяхното бъдеще. Целта ни е да покажем на компаниите, които работят усилено за зелена трансформация, иновации и дигитализация, как могат да използват Рамката на ООН за бизнеса и правата на човека като основен стандарт за зачитане на правата на човека в цялата верига на стойността.
Зелен преход
Зеленият преход включва множество участници с ключови роли – държавата, местната власт, неправителственият сектор и компаниите. Компаниите допринасят по различен начин към зелената трансформация: от приемане на ESG стратегии със силен екологичен компонент, с планове за декарбонизация и намаляване на въглеродния отпечатък, до преминаване към кръгова икономика. Всяка една компания играе ключова роля в процеса на зелената трансформация, но за да бъде преходът справедлив, е важно хората, особено тези, които са в риск, да бъдат засегнати, да бъдат поставени в центъра чрез прилагане на подход, основан на правата на човека и Ръководните принципи на ООН. Връзката между климатичните промени и правата на човека показва необходимостта компаниите да извършват рисков анализ на въздействието си върху правата на човека и да наблюдават промените през целия процес на надлежна проверка, за да могат да идентифицират своевременно евентуално негативното въздействие върху човешките права с цел предотвратяване на по-сериозни нарушения.
Дигитализация
Темповете, с които дигиталната трансформация се развива, носят положителни резултати и спомагат за зеления преход и модернизация на държавния и частния сектор. Разрешаването на множество проблеми чрез дигитални продукти и иновации е неоспорим факт, но същевременно не трябва да се пренебрегват и рисковете, които дигиталните продукти и услуги могат да донесат. Стремежът за защита на дигиталните права – защита на данни, сигурност и достъп до информация – включва законодателни
инициативи и мерки, които представляват нужната защита. Същевременно употребата на някои услуги и продукти може да наруши правата на човека чрез достъпа до различните социални платформи, фалшиви новини, масови наблюдения. Тези предизвикателства трябва да се вземат под внимание както от държавите, така и от технологичните компании, които, за да могат да идентифицират неблагоприятните въздействия върху човешките права, е нужно да оценят рисковете, свързани с хората.
Ръководните принципи на ООН целят да запълнят пропастта между бързите технологични промени и капацитета на обществото да се справи с последствията от тях. ( UNGPs 10+)
Подход, основан на правата на човека
Принципи на подхода:
Участие
Отговорност
Недопускане на дискриминация
Овластяване
Спазване на законите
Основни цели:
Подход, основан на правата на човека
Компаниите зачитат правата на човека
Ангажиране на заинтересованите страни
Резултатът, който търсим:
По-голяма разпознаваемост
на темата за бизнеса и за правата на човека;
По-голям брой компании
които приемат подход, основан на правата на човека
Заинтересованите страни комуникират
по-добре с компаниите, чувстват се овластени и защитени
Колаборации и партньорства
с неправителствените организации и организации, представляващи работниците
Ангажиране на лидери
и иновативно мислещи хора, за да се решават ключови за заинтересованите страни проблеми в България
Как ще го постигнем?
Дейности
Развитие
на информационна платформа
Провеждане
на информационни кампании
Популяризиране на ключови международни политики
и практики относно темите за бизнеса и правата на човека, дигиталните права и зеления преход;
Организация на обучения
събития и семинари
Провеждане на проучвания
анализи и доклади
Създаване на креативно пространство
за обмен на идеи и опит
Ангажиране
на заинтересованите страни