Вчера, 19 февруари, направихме още една важна крачка в рамките на EMBRACE – този път в разговор с хората от гражданския сектор

Заедно с Националната комисия за борба с трафика на хора организирахме кръгла маса с представители на неправителствени организации, посветена на трафика на хора с цел трудова експлоатация.

Гражданските организации са сред онези, които виждат реалните истории зад термина “експлоатация” – работят на терен, срещат хората в риск, чуват първите сигнали, дават подкрепа, когато институционалната система невинаги стига навреме. Затова този разговор беше не просто полезен, а необходим.

Най-важните акценти:

  • Партньорство между бизнеса и неправителствените организации, за да се улесни процеса по наемане, приобщаване и грижа към хората и работодателя;
  • Коректно и точно представяне на условията на труд при наемане на чуждестранни работници от посредниците;
  • Повишаване осведомеността на уязвимите групи (мигранти, бежанци, жертви на трафик) по отношение на трудовите и гражданските им права и задължения;
  • Спешната нужда да се създаде възможност за смяна на работодател при легална трудова миграция, без необходимост да се напуска страната (към момента прекратяването на договора води загуба на правото на лицето да остане в България).

А следващата седмица закриваме серията срещи по EMBRACE с последната кръгла маса – този път с мигранти и граждани на трети страни. Ключова среща, за да не говорим за хората, а с хората, които са изложени на реални рискове.

Повече информация за проекта EMBRACE

Финансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения са единствено на автора(ите) и не отразяват непременно възгледите на Европейския съюз или на Европейската комисия. Нито Европейският съюз, нито предоставящият финансирането орган могат да бъдат държани отговорни за тях.