Политики на ЕС за осигуряване на полово равенство на ръководни позиции

През ноември 2022 г. ЕС прие Директива за подобряване на баланса между половете сред директорите на дружества, регистрирани на фондовата борса, и за свързаните с това мерки. Новите правила трябваше да бъдат транспонирани в националните законодателства на държавите членки до края на 2024 г. 

В  Европейския съюз жените съставляват едва 34% от дела на членовете на бордове на най-големите регистрирани на фондовата борса компании, надзорни съвети или съвети на директори. От 2010 г. представителството на жените в корпоративните управителни съвети непрекъснато се увеличава, като през 2024 г. жените представляват 39,6% от членовете на борда на най-големите регистрирани компании в държави членки, които са въвели задължителни квоти. В държавите, които са въвели доброволни препоръки или насоки за насърчаване на баланса между половете в управителните съвети (т.нар. меки мерки), жените съставляват 33,8% от членовете на бордовете. В държавите, които не са приели никакви политики или инициативи за насърчаване на полово равенство, делът на жените в ръководните органи е едва 17%.

Каква е целта на директивата

Директивата е насочена към постигане на по-балансирано представителство на половете в управителните съвети на дружествата, регистрирани на фондовата борса, във всички държави на ЕС.

Директивата цели до 2026 г. в дружествата, регистрирани на фондовата борса, представителството на по-слабо представения пол да достигне 40% сред директорите без изпълнителни функции или 33% сред всички членове на управителните съвети на публично регистрирани компании.

Мерките

За постигането на поставената цел, директивата предвижда специфични обвързващи мерки при провеждане на процедурата за избор на директори на борда:

  • Критериите за подбор трябва да бъдат ясни, неутрално формулирани и недвусмислени и да се прилагат по недискриминационен начин през целия процес на подбор;
  • Ако двама или повече кандидати имат еднаква квалификация, оценена на база умения, компетентност и професионално представяне, предимство се дава на кандидата от по-слабо представения пол. Изключение се прави в случаи, когато има други съображения с по-голяма правна тежест. Като този приоритет не трябва да „представлява автоматично и безусловно предпочитание“;
  • Кандидатите трябва да бъдат оценявани обективно въз основа на техните индивидуални заслуги, независимо от техния пол.

Регистрираните компании са длъжни да информират кандидата (при поискване) за следното:

  • Критериите за квалификация, на които се основава подборът;
  • Обективната сравнителна оценка на кандидатите по тези критерии; 
  • Където е уместно, специфичните съображения, които по изключение накланят везните в полза на кандидат, който не е от по-слабо представения пол.

Докладване

Задължените дружества предоставят информация на компетентните органи веднъж годишно относно:

  • представителството на пола в техните управителни съвети;
  • разграничение между изпълнителни и неизпълнителни директори;
  • мерките, предприети с оглед постигане на приложимите цели;
  • причините за непостигането на целите и изчерпателно описание на мерките, които търгуваното дружество вече е предприело или възнамерява да предприеме, за да ги постигне.

Санкции

Директивата задължава държавите членки да прилагат правила, определящи „ефективни, пропорционални и възпиращи“ санкции за компании, които не спазват националните изисквания. Това могат да бъдат:

  • глоби 
  • обявяване на недействителност на решение за избор на членове на борд

Директивата също така изисква от държавите членки да публикуват списък на компаниите, които са постигнали целите за баланс между половете, както и да определят един или повече органи за насърчаване, анализ, мониторинг и подкрепа на баланса между половете в управителните съвети.

Директивата ще бъде в сила до 2038 г.

Какво следва

Комисията ще проверява уведомленията на държавите членки за правилното транспониране на директивата и предприетите мерки. 

Комисията може да започне процедури за нарушение срещу държави членки, които не са уведомили за транспонирането или не са транспонирали правилно директивата.

Какво се случва в България

В националното законодателство липсва правна уредба, която да налага задължителни изисквания по отношение на баланса на жените и мъжете на ръководни позиции.

Проучване от есента на 2023 г. показва, че общото присъствие на жените в управителните бордове на топ 300 от най-големите компании по приходи в България, както и в големите публично предлагани компании на Българската фондова борса, е едва 19%, за разлика от страните в ЕС, където средното ниво е 33%.

В края на 2024 г. Министерството на труда и социалната политика е внесло в Народното събрание законопроект за изменение на Закона за равнопоставеност на жените и мъжете. С измененията се транспонират минималните изисквания, заложени в директивата, като към момента все още не е приет.